ROMAN CHOCHOLSKI zwycięzcą XIV Międzynarodowych Zawodów Strzeleckich LONGSHOT 2021 w konkurencji 1000+ COMPETITION TACTICAL STANDARD

W dniach 24-26 września na strzelnicy poligonowej w Wędrzynie, przy wsparciu organizacyjnym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, odbyły się Międzynarodowe Zawody w Strzelectwie Dalekodystansowym LONG^SHOT 2021https://www.longshot.pl  Organizatorem zawodów, jak co roku, był  Klub Strzelectwa Praktycznego DELTA z  Katowic. Otwarcia zawodów, jak również ich zakończenia, dokonał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika. W zawodach uczestniczyło blisko 500 strzelców z 10 krajów Europy oraz dwie osoby z Izraela. Konkurencje podzielono na dwie główne kategorie – MODERN (broń współczesna) oraz HISTORY (broń historyczna) wyprodukowana przed 1950 rokiem.
Kategorię MODERN  podzielono z kolei na klasy sprzętowe Tactical (broń spełniająca warunki użycia taktycznego – repetiery Tactical Standard, Tactical Standard semi-auto oraz Tactical MAGNUM w kalibrach używanych przez wojsko do 50 BMG włącznie) oraz Open (broń wyczynowa typu custom, repetiery i semi-auto w dowolnych kalibrach do 458 WM włącznie).
Kategoria HISTORY podzielono na dwie klasy: broń wojskową oraz open – broń sportową. Główna formuła zawodów, które rozpoczęto w sobotę w kategorii MODERN to trójbój, czyli strzelanie na dystansach 300, 600 i 800 metrów, a dla kategorii HISTORY 100, 200 i 300 metrów.
W niedzielę rozegrano konkurencję dla kategorii MODERN 1000+ (faktyczny dystans to 1105m-1108m (w zależności od zajętego stanowiska).
W tych zmaganiach najlepszy okazał się nasz kolega Roman Chocholski startujący w klasie sprzętowej Tactical Standard. Zdobył pierwsze miejsce uzyskując 76 pkt. Strzelał z karabinu CZ 557 Varmint w kalibrze 308 Winchester.
Regularnie w tego typu zawodach biorą udział inni nasi koledzy reprezentujący Jastrzębia Swarzędz: Wojtek Feldgebel,  Zbyszek Piślewski, Przemo Szmyt i oczywiście niedzielny zwycięzca Romek Chocholski.
Warto zainteresować się tą tematyką strzelań długodystansowych i takimi rodzajami zawodów. Imprezy są świetnie przygotowane i zorganizowane, a panująca na nich atmosfera znakomita.  Jeżeli ktoś nie ma funduszy na broń z optyką, to jest wielu kolegów, którzy mają broń kolekcjonerską lub historyczną. Można z tych jednostek  strzelać w kategorii HISTORY. Koszt uczestnictwa to 160 zł. W tej cenie mamy: dwa dni strzelań – dzień treningowy oraz dzień strzelań ocenianych.
Z roku na rok zwiększa się liczba uczestników zawodów LONGSHOT. Także coraz więcej kobiet startuje w zmaganiach z dalekim dystansem. Popularność tej konkurencji rośnie a zawodnicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i sprzętem.
Na zawody przyjeżdżają przedstawiciele firm i sklepów z bronią, optyką i wyposażeniem, wszystko można wziąć do ręki, dokładnie obejrzeć i porozmawiać o szczegółach – a nawet  kupić na miejscu. Zakłady Mechaniczne Tarnów wystawiły cały swój arsenał produkcyjny – karabiny Tor, Alex i wiele innych oraz swoją najnowszą konstrukcję – karabinki MWS-15 w kalibrach 5,56 NATO oraz .300 BLK. Wystawca umożliwił strzelanie z prezentowanej broni oraz zapewniał nieodpłatnie amunicję.
Na zakończenie zawodów organizowana jest tombola, gdzie sponsorzy fundują kilkanaście nagród. Nagrodą główną przeważnie jest  celownik optyczny. W tym roku sklep Hubertus Pro Hunting z Warszawy, ufundował lunetę celowniczą Night Force.
Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmotoryzowanej  uatrakcyjnili zawody wystawiając między innymi: Rosomaki w różnych wersjach wyposażenia i przeznaczenia, armato-haubicę Dana, zestaw rakietowy Poprad z radarem naprowadzającym na osobnej platformie, armatę przeciwlotniczą ZU-23 na pojeździe kołowym. Jednak oprócz sprzętu, najciekawsze były rozmowy z żołnierzami obsługującymi to uzbrojenie.
Warto być na takich zawodach, poczuć klimat poligonu, poznać wielu ciekawych i sympatycznych ludzi z naszego strzeleckiego środowiska, a przede wszystkim ciekawie spędzić czas, robiąc to co sprawia nam radość i satysfakcję.
Regulamin Tarcza Dyplom Rezultaty